מיהם הנפגעים בעבירות צווארון לבן?

עבירה פלילית שכוללת נטילת כספים מהארגון שבו העבריין עובד בצורה ישירה או עקיפה לא פוגעת רק במעסיק, אלא גם בשאר העובדים ובמקרים מסוימים אפילו בציבור הרחב.

בגלל שהחוק רואה בזה פעולה חמורה, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין פלילי כדי לנסות להקל על העונש

החוק מגדיר כל סוג של עבירת צווארון לבן כעבירה פלילית. עם זאת, החוק גם קובע שמדובר ספציפית על עבירה פלילית שבה העבריין לכאורה נוטל כספים מהארגון שבו הוא עובד. אותה נטילת כספים לא חוקית עלולה להתבצע בצורה ישירה כמו למשל באמצעות מעילה, מרמה וכן הלאה – או בצורה עקיפה ועל בסיס מתן טובות הנאה בתמורה לשוחד, סחר לפי מידע פנים, הרמת מניות וכן הלאה.

על פניו, הנפגעים היחידים של עבירות צווארון לבן הם אלו שמהם הכסף נגנב. אבל אם נכנסים אל עובי הקורה, מגלים שיש למעשים כאלה עוד שורה ארוכה של השלכות. בין היתר, הנפגעים הם לא רק המעסיק אלא כל מי שעובד אצלו או אפילו הציבור.

 

כך יודעים מי הנפגעים של עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן נחשבות חמורות מאוד כי הן פוגעות בשורה ארוכה של אנשים. זו אחת הסיבות העיקריות לכך שהחוק מחמיר בעונשים על עבירות כאלה, כמו גם מה שיכול להסביר את השידוך שלהן לדין הפלילי.

במילים אחרות, הסיבה לכך שסוגים שונים של עבירות צווארון לבן קשורים אל הדין הפלילי היא ההשפעה שלהן על המון אנשים. כאשר אדם נוטל כסף מהמעסיק, הוא בהכרח פוגע ישירות במקום העבודה שלו אבל גם בקולגות. חוץ מזה, מקרים ספציפיים של הרצת מניות או סחר לפי מידע פנים פוגע בשאר הציבור – גם אם הוא בכלל לא קשור למבצע העבירה.

 

מה עושים במקרים של עבירות צווארון לבן?

כל סוג של עבירת צווארון לבן מחייבת התייעצות עם עורך דין פלילי. כאשר מתייעצים עם עורך דין פלילי, מגדילים את הסיכוי לכך שהעונש שיינתן עבור העבריין יהיה מינימאלי. יתרה על כך, חשוב לבחור עורך דין שמכיר מקרוב את המאפיינים של עבירות צווארון לבן ובקיא בהן.

המצב בפועל הוא שממש לא כל עורך דין יודע כיצד להתמודד עם סוגים שונים של עבירות צווארון לבן. בשביל שההתמודדות תהיה אפקטיבית, עליו להכיר למשל את המאפיינים של הארגון. לאחר מכן, הוא צריך להביא בחשבון פסקי דין תקדימיים.

 

כך בוחרים עורך דין פלילי

בחירה נכונה של עורך דין פלילי יכולה לעשות את ההבדל בין עונש מאסר לבין אזהרה בלבד, גם במקרים של עבירות צווארון לבן. בשביל לבחור עורך דין כזה, בודקים כמה שנות ניסיון יש לו ובמה הוא מתמחה. לאחר מכן, אפשר להשוות בין שירותי עריכת דין על בסיס המלצות של לקוחות קודמים.

 

כלי משפטי

תוכן עניינים
מעוניינים ליצור איתנו קשר? מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
אהבתם את המאמר? שתפו בקליק!

מאמרים נוספים שאולי תאהבו