ממה מרוויחים יותר תשואה, קניית נכס מסחרי או נכס פרטי? חזי חיים מסביר

תשואה בשוק ההון ועולם הנדל"ן היא מה שמבסס את ההשקעה שלכם בנכס ואת מידת הסיכון. כדי לחשב אותה, יש לחלק את ההשקעה בנכס בהכנסה השנתית ולקבל אחוז מסוים המבטא אותה. מכיוון שכל המשקיעים מכירים אותה אך לא ממש יודעים כיצד לחשב אותה, חזי חיים מומחה הנדל"ן מסביר כיצד תעשו זאת והיכן טמון המפתח לרווח המושלם:

 

דוגמה לחישוב התשואה בנכס:

אם רכשתי נכס מסוים ב-100 אלף שקלים ואני מרוויח מדמי השכירות עליו 1,000 ₪ בחודש, הרי שאני מקבל הכנסה שנתית של 12,000 ₪. את התוצאה הזו יש לחלק בהון שהושקע (100,000) וכך מתקבלת תוצאה של 12% תשואה שנתית על הנכס. הנתון הזה לא מגלם בתוכו את ההכנסה ברוטו שמשקפת גם תיקונים או שיפוצים, שיווק הנכס, המיסוי וכד'.

מעבר לכך, 12% מייצגים גם את מידת הסיכון: ככל שהתשואה גבוהה יותר, כך גם הסיכון. במילים אחרות אפשר לבטא זאת כך: ככל שההשקעה חוזרת מהר יותר, כך הסיכוי להפסיד גדול יותר. זה די מובן כשמסתכלים על דברים פשוטים יותר כמו הלוואה של כמה אלפי שקלים, המלווה בריבית נמוכה. זו גם הסיבה לכך שמשכנתאות הבנק פחתו במרוצת השנים וקיימים מספר מסלולים: הנכס משמש כעירבון וכך הסיכון פוחת. בנדל"ן העסקי, ההשקעה מוחזרת במהירות גבוהה ולכן גם הסיכון שלה עולה, מה שגורם לתשואה לעלות בהתאם. מצד שני, אם חל הפסד בנכס העסקי, לא נגרם נזק גדול מידי ואפשר למכור אותו בקלות, אפילו ברווח.

 

חזי חיים ממליץ: השקיעו בנכסים מסחריים

לפני הנתונים שהצגתי בפניכם כרגע, קניית נכס מסחרי גורפת תשואה גבוהה בהרבה מכל נכס פרטי. אך למה זה בעצם קורה?

בישראל קיימת מצוקת דיור קשה שמתבטאת בעלויות גבוהות מאוד לרכישת הדירה. זוגות ומשפחות צעירות מתקשים להגיע לדירה הראשונה שלהם ונאלצים להתמודד עם משכנתאות רצחניות וריביות שגם אם הן נמוכות יחסית לעבר, עדיין גבוהות ביחס להוצאה החודשית של המשכורות במדינה. משקיעים שרוכשים דירות ומשכירים אותן נהנים משוכר אחד ולכן משיגים תשואה של עד 4% לכל היותר בשנה אחת.

לעומת זאת, בעולם הנדל"ן המסחרי המצב שונה: כיום אנשים רבים מקימים עסקים פרטיים ועצמאיים, סטארט אפים, מיזמים ועוד המון שמצריכים יותר מקומות פיזיים לעבוד מהם. בשל הביקוש הרב לנכסים מסחריים, ניתן לרכוש נדל"ן עסקי בעלות נמוכה של 100-200 אלף שקלים ולהשכיר את חללי העבודה בנכס לכמה וכמה בעלי עסקים שונים. המשמעות לכך היא גריפת תשואה שנתית של 10%-12% – יותר מפי שלוש מתשואת הדירות. והסיכון? פוחת! ההשקעה שלכם נמוכה יחסית ותוכל אפילו להתפזר על פני מספר נכסים שונים בהתאם להון העצמי שלכם. זוהי הזדמנות למהר ולרכוש נכס מסחרי כדי להרוויח הכנסה פסיבית מכובדת ולהתמקד באפיק השקעה ייחודי באופיו, שמחזיר את עצמו פי כמה וכמה יותר מהר מכל אפיק השקעות אחר.

תוכן עניינים
מעוניינים ליצור איתנו קשר? מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
אהבתם את המאמר? שתפו בקליק!
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

מאמרים נוספים שאולי תאהבו

מכונה
לבית ולגינה
משאבות חום

מערכות חימום הן נושא מורכב, אשר עובר התפתחות משמעותית בשנים האחרונות. ישנה כמות אדירה של אמצעי חימום נפוצים. מתנורי הסקה בסולר או בגז דרך מזגנים

לכתבה »