מהו ספר הליקויים של ביטוח לאומי?

 על מנת שהרופאים בוועדות של הביטוח הלאומי יוכלו לקבוע דרגת נכות הם צריכים לעבוד על פי הנחיות הכתובות בספר הליקויים. המאמר יפרט על נושא זה.

 

מהו ספר הליקויים?

ספר הליקויים של ביטוח לאומי הוא ספר הכללים למבוטחים ולרופאים היושבים בוועדות הרפואיות. בספר מוגדרים כל הליקויים בצורה מפורטת שלכל אחד מהם דרגת הנכות שלו. בנוסף, הספר מציג את הפרשנות וההגדרות של מהי נכות, כיצד נקבעת הדרגה, זכויות וחובות של התובע, מינוי היועצים, דרכים לערער על דרגת הנכות, מה עושים במצב של החמרה וכד'.

מדובר על פירוט ליקויים בכל התחומים: ליקויים הקשורים לתאונות עבודה, מחלות פנימיות, אורתופדיה, מחלות לב, דם, ריאה, עיכול, נוירולוגיה, גידולים, השתלת איברים, ראייה, פה ולסת, עור, א.א.ג, צלקות, מחלות נפשיות, מוגבלות שכלית ועוד.

 

מה תפקידו של ספר הליקויים?

ספר הליקויים נכתב על מנת שרופאי הוועדות יוכלו לקבוע את דרגת הנכות ולשקלל את הליקויים אם מדובר בכמה ליקויים על פי שיטת חישוב מורכבת שגם היא מפורסמת בספר. ביחד עם זאת, כל אדם יכול לקרוא את הספר ולעיין בו מאחר שהוא מפורסם באתר המקוון של הביטוח הלאומי.

הבעיה היא שקשה מאוד להבין את שיטת השקלול ואת דרגת הנכות שיש לליקוי הספציפי של המבוטח. זאת לאור העובדה שישנם ליקויים דומים בדרגות שונות. מסיבה זו רבים פונים לעורכי דין ביטוח לאומי ונעזרים בהם בתביעה ובייצוג אל מול הוועדות הרפואיות.

 

הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי

כל מבוטח מגיל 18 ועד גיל הפרישה שהכנסותיו הם 60% מהשכר הממוצע במשק ולוקה במחלות ופגיעות שונות רשאי להגיש תביעת נכות כללית לביטוח הלאומי. מדובר לא רק על אנשים החולים במחלות כרוניות, אלא גם על נפגעי תאונות עבודה, תאונות דרכים ומצבים בהם מאבדים את כושר העבודה.

את התביעה מגישים באתר המקוון בצירוף מסמכים רפואיים ותלושי משכורת. לאחר מכן מקבלים תאריך לוועדה הרפואית שתקבע אם תינתן דרגת נכות וכמה. במידה ומאושרת דרגת נכות יש להגיע לוועדה נוספת במחלקת השיקום של הביטוח הלאומי, שם העובד הסוציאלי יקבע אם יש אובדן כושר עבודה וירידה בתפקוד.

במידה והוא קובע לפחות 50% אובדן כושר עבודה ודרגת הנכות היא 60% לפחות או 40% במידה ויש מספר ליקויים שאחד מהם מקבל 25%, המבוטח יקבל קצבת נכות. במידה ולא מקבלים דרגת נכות או אובדן כושר עבודה ניתן להגיש ערעור.

 

החשיבות של ליווי עורך דין

מעבר להתעסקות עם הבירוקרטיה הקשורה בתביעת הנכות, ישנה חשיבות רבה לליווי של עורך דין הבקיא בהתנהלות בוועדות הרפואיות על מנת שהתוצאות יהיו לטובת המבוטח. הוא יוכל לענות לרופאים ששואלים שאלות שלא תמיד המבוטח יודע מה לענות לגביהם, לערער על ההחלטות של הוועדה ולייצג את המבוטח בצורה הטובה ביותר.

ספר נכות ביטוח לאומי

תוכן עניינים
מעוניינים ליצור איתנו קשר? מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
אהבתם את המאמר? שתפו בקליק!

מאמרים נוספים שאולי תאהבו