3 טיפים להתנהלות בחקירה באזהרה

חקירה באזהרה היא מאורע שבבסיסו החשד של המשטרה, כי האדם שמולה חשוד בביצוע עבירה.

משעה שאדם נחשד בביצוע של עבירה מסוימת, נהנית המשטרה מסמכויות מסוימות המאפשרות לה לחקור את אותו אדם, לקבל מידע אודותיו ואף לעצור אותו ולנתק אותו מסביבתו.

לצד סמכויות אלו, נתונות לחשוד זכויות מסוימות שעליו לנצל וליישם במצב של חקירה באזהרה.

 

מהי חקירה באזהרה

חקירה באזהרה היא למעשה הליך תשאול של אדם החשוד בעבירה על ידי חוקר משטרה, שבו החוקר מודיע לחשוד בפתח התשאול כי הוא חשוד בעבירה מסוימת וכי חלים עליו דינים המקנים לו זכויות מסוימות ביחס למעמד זה.

בין הזכויות הללו כלולה הזכות להיוועץ עם עורך דין פלילי, הזכות שלא להשיב לשאלות ובמקרים מסוימים אף זכאות לייעוץ מטעם סניגור ציבורי במימון המדינה. התנהלות במהלך חקירה באזהרה היא בעלת משמעות קריטית על מארג הראיות שעל בסיסו תתקבל הכרעת הגוף התובע האם להגיש כנגד החשוד כתב אישום. להלן מספר טיפים אותם חשוב להכיר.

 

1 – התייעצות עם עו"ד טרם החקירה

אחת הזכויות החשובות ביותר אותן יש לנצל במהלך חקירה באזהרה, היא זכות ההיוועצות עם עורך דין פלילי. במהלך חקירה באזהרה, ישנם פערי כוחות מובנים בין החשוד שהוא נעדר השכלה משפטית והיכרות עם דיני העונשין למיניהם, לבין החוקר הבקיא בהוראות החוק ועוסק דבר שבשגרה בחקירת חשודים.

על מנת לאזן את פערי הכוחות הללו, חשוב להתייעץ עם עו"ד טרם החקירה, וזאת על מנת לקבל תמונה מלאה וברורה אודות המצב המשפטי בו מצוי החשוד והסבר מפורט ומעמיק אודות השלכות בחירתו לשתוק בחקירה מצד אחד או לענות לשאלות מן הצד השני.

 

2 – שימוש בזכות השתיקה

לכל חשוד יש את הזכות שלא להשיב לשאלות החוקר. לצד זאת, לזכות זו יש סייג באשר שתיקת החשוד עשויה לחזק את הראיות כנגדו במהלך משפטו. השאלה האם ראוי לעשות שימוש בזכות השתיקה ביחס לחקירה מסוימת, מצריכה התייעצות עם עורך דין פלילי אשר יידע להעריך את השפעת השתיקה בחקירה על ראיות המשטרה, לטוב ולרע.

 

3 – קריאת החקירה לפני החתימה עליה

אחת הטעויות של נחקרים רבים היא בהתייחסות אל החתימה על טפסי חקירתם בסוף החקירה, כאל מעשה פורמלי שאינו דורש ריכוז מיוחד, מתוך הנחה שדבריהם תועדו בצורה מהימנה. תפיסה זו הינה שגויה. לעיתים, תיעוד מילה מסוימת בצורה לא נכונה עשוי לייחס לחשוד הודאה בפרט מסוים אשר בבוא העת תפעל לרעתו. לכן, יש לקרוא היטב את טפסי החקירה טרם חתימה עליהם.

 

חקירה באזהרה – לכל מילה יש משמעות גורלית

חקירה באזהרה היא השלב הראשון בהליך משפטי פלילי מטעם המדינה כנגד אדם החשוד בביצוע עבירה. מעמד זה אינו עניין של מה בכך ויש להתייחס אליו בכובד ראש ובתשומת לב מקסימלית. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חקירה באזהרה היא על ידי התייעצות מקדימה עם עורך דין אשר יידע לפרוש בפני הנחקר את כלל ההיבטים ודרכי הפעולה המומלצות ביחס לחקירתו.

פטיש

 

תוכן עניינים
מעוניינים ליצור איתנו קשר? מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
אהבתם את המאמר? שתפו בקליק!

מאמרים נוספים שאולי תאהבו

מילת חנינה במילון
עריכת דין
מי זכאי לחנינה?

כאשר כלו כמעט כל הקיצים ונגזר על אדם מאסר בפועל, המוצא האחרון שלו יהיה חנינה. חנינה מתקבלת, על פי רוב, מנשיא המדינה והיא מבטלת את

לכתבה »
מבחן פסיכומטרי
כללי
איך בנוי מבחן פסיכומטרי?

המבחן הפסיכומטרי הוא כלי מיון והערכה חשוב המשמש את מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל לצורך קבלת סטודנטים. המבחן נועד להעריך את הכישורים והיכולות הקוגניטיביות של המועמדים,

לכתבה »