4 דברים שלא ידעתם על פרשת השבוע

מדי שבוע בבית הכנסת נקראת פרשת השבוע שהיא קטע מתוך חומשי התורה. בכל שבוע קוראים פרשה אחרת לפי סדר הפרשיות עד להשלמת קריאת התורה כולה מדי שנה בשמחת תורה. פרשת השבוע מאפשרת לכל יהודי מפגש שבועי עם קטעים נבחרים מן התורה לצורך חשיפה, העמקה ולימוד בתוכן אלוקי המתווה דרך לכל יהודי ועוסק במסורת, מורשת, הנהגה והלכה.

בפוסט הבא נציג מספר עובדות שייתכן ולא הכרתם עד כה. פרשת שבוע: דברים שלא ידעתם.

 

לימוד הפרשה בבית הכנסת לא רק בשבת

פרשת השבוע אמנם נקראת בשלמותה בשבת, אך בנוסף לכך, הפרשה נלמדת גם בימות החול. מתי? תחילת הפרשה נקראת בתפילת מנחה של שבת קודמת וכן ממשיכה להיקרא בימי חמישי ושני בתפילת שחרית. הפרשה אם כן, מסובבת את השבוע של היהודי ומציעה לו להעמיק בחיבור אל בוראו דרך הלימוד השבועי.  לקריאת פרשת השבוע לחצו כאן.

בית כנסת

מנהגים בקריאת פרשת השבוע

סדר קריאת התורה כפי שנהוג היום התפתח במהלך ההיסטוריה היהודית. תחילה הונהג לקרוא קטעים נבחרים בשבתות, ימי חמישי ושני וכן במועדים. לאחר מכן תוקן סדר אך ללא הגבלת זמן מסגרתית. לאחר מכן ביהדות בבל, הושרש המנהג של השלמת קריאת התורה מדי שנה.

לעומת זאת, מעניין לדעת כי בארץ ישראל היה נהוג לגמור קריאת סבב פרשיות רק בתום 3 שנים ואף שלוש וחצי שנים כאשר היו שינויים בקצב הקריאה בין קהילה לקהילה. בגניזת קהיר התגלו עדויות על חלוקת פרשת שבוע קצרה יותר בפיוטים וספרים עתיקים מתקופה הזו.

 

חיבור פרשות

חומשי התורה מחולקים ל-54 פרשיות. מה אם כן עושים בשבתות בהן ישנם מועדים (ר"ה או יום הכיפורים) החלים בשבת? בשנים כאלו נוהגים לחבר פרשיות ולקרוא אותן בזו אחר זו בשבת אחת. בארץ ישראל קיימים 6 זוגות של פרשיות שניתן לחברן ובחו"ל קיימים 7 זוגות. נהוג לחבר יחד שתי פרשיות קצרות . כך לדוגמה: פרשת ויקהל עם פרשת פקודי, פרשת תזריע ופרשת מצורע ועוד.

חיבור קבצים

התאמת תוכן פרשת השבוע ללוח השנה

קיימות מספר פרשות הנקראות בזיקה לתאריך בו הן נקראות, כך למשל:

  • קריאת פרשת דברים שבה מובא הפסוק: "איכה אשא לבדי" לפני תשעה באב, מה שמרמז למגילת איכה.
  • קריאת פרשת פקודי בשבוע שלפני ראש חודש ניסן. בפרשה זו מצוין תהליך הקמת המשכן בר"ח ניסן.
  • קריאת פרשת מקץ בימות החנוכה (ברוב השנים) כאשר בחז"ל מובאים הקשרים רבים בין תכני הפרשה למהות ימי החנוכה.

לסיכום

פרשת השבוע היא חלק בלתי נפרד מחייו של היהודי: לימוד באמצעי שבוע, בשבתות ובמועדים וחיבור אל נושאים שונים הסובבים את לוח השנה. הפרשה ממפגישה את הקורא עם מציאות רוחנית, מעשירה אותו בתוכן יהודי ומחברת אותו אל נותן התורה.

פרשת השבוע

תוכן עניינים
מעוניינים ליצור איתנו קשר? מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
אהבתם את המאמר? שתפו בקליק!

מאמרים נוספים שאולי תאהבו

עֵסֶק
עסקים
יתרונות של אוטומציה עסקית

לא מעט עסקים נדרשים להתאים את עצמם ולהפוך יעילים ותחרותיים יותר. אוטומציה עסקית, המשלבת טכנולוגיות חדשניות, הפכה לכלי מפתח המאפשר לעסקים לייעל תהליכים, לצמצם עלויות

לכתבה »
הכוח של שירותי מחשוב לעסקים
טכנולוגיה
הכוח של שירותי מחשוב לעסקים

בעידן הדיגיטלי של היום, עסקים מכל הגדלים מסתמכים במידה רבה על טכנולוגיה כדי לייעל את התפעול, לשפר את הפרודוקטיביות ולהישאר תחרותיים בתעשיות שלהם. היבט אחד

לכתבה »